СТРАВИ З КАРТОПЛІ

ПИРІЖКИ З КАРТОПЛІ З ГРИБАМИ І РИСОМ

На 1 кг картоплі — 1 яйце, 3 ст. ложки рису, 30 г сушених грибів, 1,5 цибулини, 1 ст. ложку жиру, 1 ст. ложку пшеничного борошна, 2 горошини пекучого перцю, 1 ст. ложку масла для поливання.

Варену картоплю протирають крізь сито або мелють на м'ясорубку, кладуть сирі яйця, заправляють сіллю, перцем і добре вимішують. З картопляної маси роблять коржики, накладають на них рисовий фарш з грибами, загортають кінці коржика, надають йому форми пиріжка, викачують у борошні і засмажують з обох боків до рум'яного кольору.

ОЛАДКИ КАРТОПЛЯНІ ЗІ СМЕТАНОЮ

На 1 кг картоплі — 1/2 склянки пшеничного борошна, 1 яйце, 2 ст. ложки жиру, 0,5 чайної ложки соди, 1,5 ст. ложки цукру, 1/2 склянки сметани для підливи.

Обібрану варену картоплю протирають крізь сито, добре вимішують з просіяним борошном, цукром, сирими яйцями, сіллю і содою. Приготовану масу виливають ложкою на пательню з розігрітим жиром і смажать оладки.
До оладків подають сметану,

КАРТОПЛЯНИКИ З КИСЕЛЕМ З ЧОРНОСЛИВУ

На 1 кг картоплі — 4 ст. ложки пшеничного борошна, 2 яйця, З ст. ложки молока, 3 ст. ложки жиру. Для киселю — 70 г чорносливу, 3 ст. ложки цукру, 2 чайні ложки картопляного крохмалю, 2 склянки води.

Обібрану картоплю варять, протирають крізь сито або мелють на м'ясорубку і добре вимішують з просіяним борошном, сирими яйцями, молоком і сіллю. З приготованої маси роблять круглі картопляники завгрубшки 1 см і смажать на розігрітому жирі до готовості.
Подаючи до столу, картопляники поливають киселем з чорносливу.

КАРТОПЛЯ ПЕЧЕНА З МАСЛОМ

На 1 кг картоплі — 3 ст. ложки масла.

Необібрану картоплю добре миють, кладуть на пательню або бляшку одну біля одної, посипають згори сіллю, ставлять до духовки і печуть до готовості. З готової картоплі обдирають лушпайки разом зі сіллю і подають гарячою з маслом.

КОТЛЕТИ З КАРТОПЛІ ПО-КИЇВСЬКОМУ

На 1 кг картоплі — 1,5 ст. ложки масла, 2,5 ст. ложки жиру, 1 склянку молока, 2,5 ст. ложки пшеничного борошна, 2 ст. ложки картопляного крохмалю, 2 яйця, 20 г сушених грибів, 4 ст. ложки сухарів. Для підливи — 15 г сушених грибів, по 0,5 ст. ложки пшеничного борошна і жиру, 2 цибулини, 1 чайну ложку масла.

Обібрану картоплю варять, протирають крізь сито, заправляють частиною сирих яєць, крохмалем і сіллю. Борошно просіюють, ледь смажать, розчиняють перевареним молоком так, щоб одержати густу підливу, а потім переварюють і вимішують з кришеними вареними грибами.

КАРТОПЛЯНІ ПАЛЬЧИКИ

На 1 кг картоплі — 1 яйце, 3 ст. ложки жиру, 2,5 ст. ложки картопляного крохмалю, 1 ст. ложку дрібно покришеної зеленини петрушки, 2 ст. ложки масла для поливання.

Обібрану картоплю варять і протирають крізь сито, кладуть до неї сирі яйця, картопляний крохмаль і частину зеленини петрушки, все добре мішають, 3 одержаної маси викачують валики завгрубшки 1—1,5 см, крають їх завдовжки 12—15 см і засмажують на маслі до рум'яного кольору.

КАРТОПЛЯНИКИ З ГРИБАМИ

На 1 кг картоплі — 1 яйце, 1 цибулину, 30 г сушених грибів, 1 ст. ложку жиру, 0,5 ст. ложки картопляного крохмалю, 2 горошини пекучого перцю, 1 ст. ложку пшеничного борошна, 2 ст. ложки мелених сухарів, 1,5 ст. ложки жиру для смаження. Для підливи — 10 г сушених грибів, 0,5 ст. ложки пшеничного борошна, 1 ст. ложку жиру, 1,5 цибулини, 1 ст. ложку томату-пюре, 1,5 склянки грибної юшки.

Картоплю обдирають, миють, варять, обсушують і гарячою протирають крізь сито або мелють на м'ясорубку.

КАРТОПЛЯНІ ЗАВИВАНЦІ З РІЗНОЮ НАЧИНКОЮ

На 1 кг картоплі — 1 яйце, 3 чайні ложки картопляного крохмалю, по 1 ст. ложці сухарів, жиру і сметани.

Обібрану картоплю варять, протирають крізь сито, додають картопляного крохмалю, сирих яєць, сіль і все разом добре вимішують.

КАРТОПЛЯ, ЗАПЕЧЕНА ЗІ СИРОМ

На 1 кг картоплі — 300 г сиру, 1,5 ст. ложки масла, 1/2 склянки сметани, 2 горошини пекучого перцю.

Варену картоплю кришать на кружальця, посипають перцем, викладають тонким шаром до щільничника чи ринки, скроплюють маслом, посипають сиром і поливають сметаною. Потім знову кладуть шарами картоплю, масло, сир і сметану, і так пророблюють 2—3 рази з розрахунком, щоб горішній шар був з картоплі.

КАРТОПЛЯНА ЗАПІКАНКА З М'ЯСОМ

На 1 кг картоплі — 150 г м'яса, 1 ст. ложку жиру, 1 яйце, 1/2 цибулини, 5 горошин пекучого перцю, 1 ст. ложку сухарів, 1 ст. ложку масла для поливання.

Картоплю обдирають, варять, протирають крізь сито, солять і заправляють сирими яйцями.
М'ясо миють, видаляють кістки, ріжуть на кубики, тушкують до готовості, мелють на м'ясорубку і заправляють ледь засмаженою кришеною цибулею, меленим перцем і сіллю.

КАРТОПЛЯНА ЗАПІКАНКА ЗІ СИРОМ

На 1 кг картоплі — 200 г сиру, 1 яйце, 1,5 ст. ложки жиру, 1,5 ст. ложки цукру, 1 ст. ложку сухарів і 1/2 склянки сметани для підливи.

Картоплю обдирають, варять і протирають крізь сито або мелють на м'ясорубку. До протертої картоплі кладуть частину сирих яєць, сіль і все добре вимішують. Сир протирають крізь сито і вимішують з рештою сирих яєць, цукром і сіллю.

БАБКА КАРТОПЛЯНА З ГРИБАМИ

На 1 кг картоплі — 400 г свіжих грибів або 100 г сушених, 200 г пшеничного черствого хліба, 3 цибулини, 3,5 ст. ложки смальцю або масла, 2 яйця, З горошини пекучого перцю, 1 ст. ложку дрібно покришеної зеленини петрушки. Для підливи — 1ст. ложку пшеничного борошна, по 2 ст. ложки масла і томату-пюре, 1/2 цибулини, 1/2 склянки сметани, 1,5 склянки грибного відвару.

Зварену, відціджену і просушену картоплю гарячою протирають крізь сито або мелють на м'ясорубку, заправляють яйцями і солять. Свіжі або варені сушені гриби дрібно кришать, вимішують зі засмаженою цибулею і продовжують смажити ще 8—10 хв.

БАБКА КАРТОПЛЯНА ЗІ СИРОМ

На 1 кг картоплі — 150 г сиру, 2 яйця, 2,5 ст. ложки пшеничного борошна, З ст. ложки масла, по 1 ст. ложці цукру і мелених сухарів, 1/2 склянки сметани.

Обібрану картоплю варять, протирають крізь сито або мелють на м'ясорубку разом зі сиром, додають розтерті з цукром жовтки, трохи (1 чайну ложку) розігрітого масла, ледь засмажене борошно, сіль, добре розмішують і додають збиті білки.

КАРТОПЛЯ, ЗАПЕЧЕНА З ЯБЛУКАМИ І РИСОМ

На 1 кг картоплі — 1/2 склянки рису, 200 г яблук, 1 цибулину, 2,5 ст. ложки жиру, 1 яйце, 1 ст. ложку сухарів, 1 чайну ложку дрібно покришеної зеленини петрушки.
Для підливи — по 2 чайні ложки пшеничного борошна і масла, 1,5 склянки сметани.

Обібрану картоплю кришать на дрібні кубики і смажать. Окремо миють яблука, розрізують, видаляють серцевину і кришать їх на кубики. Цибулю обдирають, дрібно кришать і ледь смажать. Рис перебирають, миють і припускають (варять з невеликою кількістю води) до готовості.

КАРТОПЛЯ, ТУШКОВАНА З ЧОРНОСЛИВОМ

На 1,5 кг картоплі — 100 г чорносливу, 1 ст. ложку масла, 1 цибулину.

Обібрану, кришену на великі кубики картоплю кладуть до щільничника чи ринки, заливають юшкою, накривають покришкою і тушкують 15—20 хв.

КАРТОПЛЯ З ЧИНОЮ АБО КВАСОЛЕЮ

На 1 кг картоплі — 1 склянку чини або квасолі, 1 ст. ложку масла, 1 склянку молока, 1 ст. ложку масла для подавання з картоплею, 1 ст. ложку — дрібно покришеної зеленини петрушки.

До відварених та протертих картоплі і чину або квасолі додають масло, сіль, поступово, безперервно мішаючи, вливають гаряче переварене молоко і добре нагрівають. Подають картоплю з маслом і посипають зелениною петрушки.

КАРТОПЛЯ, ТОВЧЕНА ЗІ САЛОМ І ЦИБУЛЕЮ

На 1 кг картоплі — 50 г сала, 2 цибулини.

Свіже сало ріжуть на дрібні кубики і засмажують до ясно-коричневого кольору, потім додають дрібно кришену цибулю і смажать, поки цибуля не зарум'яниться. Смажене сало з цибулею вимішують з відвареною картоплею, товчуть на однорідну масу і нагрівають.

КАРТОПЛЯ З МОРКВОЮ

На 1 кг картоплі — 6 морквин, 1 склянку молока, 2 ст. ложки масла.

До вареної протертої картоплі кладуть масло, добре вимішують і, безперервно мішаючи, вливають гаряче переварене молоко, потім масу добре нагрівають. По цьому до картоплі додають припущену з маслом моркву і знову вимішують.
Подаючи до столу, згори на картоплю кладуть грудку масла.

КАРТОПЛЯ ЗІ САЛОМ

На 1 кг картоплі — 100 г сала, 2 цибулини, 3 ст. ложки тертого черствого пшеничного хліба.

Сало ріжуть на дрібні кубики і ледь смажать разом з цибулею. Потім кладуть обібрану, кришену на кубики картоплю і смажать її до рум'яного кольору. Подаючи до столу, картоплю посипають тертим черствим ледь засмаженим пшеничним хлібом.

КАРТОПЛЯ З ХРОНОМ

100 г хрону, 2 ст. ложки масла, 1 склянку молока.

Картоплю обдирають, варять, відціджують, обсушують, протирають крізь сито або мелють на м'ясорубку, кладуть до ринки, додають тертий ледь нагрітий на маслі хрін, вливають поступово гаряче переварене молоко, безперервно мішаючи, і добре нагрівають.

КАРТОПЛЯ З МАКОМ

На 1 кг картоплі — 3 ст. ложки маку, 1 ст. ложку масла, 3/4 склянки молока.

Мак насипають до посудини, заливають окропом і накривають посудину грубим полотном. Коли вода вистигне, її зливають, а мак труть качалкою або кілька разів мелють на м'ясорубку.

КАРТОПЛЯ, ФАРШИРОВАНА ГРИБАМИ

На 1,5 кг картоплі — 50 г сухих грибів, 2 яйця, по 2 ст. ложки мелених сухарів і розтопленого масла, 50 г цибулі, 20 г зеленини петрушки, 1 склянку грибного відвару. Крім того, беруть по грудочці масла, щоб покласти на кожну картоплину, подаючі до столу.

З великих картоплин обдирають шкірку, миють, варять до напівготовості і вирізують серцевину. Миті сухі гриби варять до готовості, дрібно кришать, додають засмажену кришену цибулю, варені на твердо покришені яйця, мелені сухарі, дрібно кришену зелень петрушки, сіль.RSS-матеріал
Карта