пшоно

ПШОНЯНА КАША ЗІ СУШЕНИМИ СЛИВКАМИ

На 2 склянки пшона — 2 ст. ложки масла, 3 склянки води для варіння каші, 200 г сушених сливок, 2 склянки води для варіння сливок. Для підливи — 1/2 склянки цукру, 2 склянки відвару зі сливок.

Варять пшоняну розсипчату кашу з додаванням масла. Призначені для готування цієї страви сливки миють, заливають водою, варять до готовості і видаляють кісточки.

ПАЛЯНИЧКИ ПШОНЯНІ

На 1 склянку пшона — 4 ст. ложки сиру, 1 яйце, 2 склянки молока, 3/4 склянки води, 2 ст. ложки пшеничного борошна, 1 ст. ложку цукру, 2 ст. ложки масла, 1/2 склянки сметани.

Підготоване пшоно кладуть до перевареного молока, змішаного з водою, варять до готовості, додають сирі яйця, сир, цукор і сіль, все разом вимішують. Із приготованої каші роблять палянички по 3 шт. на порцію, викачують у борошні, надають круглої форми і засмажують з обох боків до рум'яного кольору.
До паляничок подають сметану.

БАБКА ПШОНЯНА З ЯБЛУКАМИ

На 1 склянку пшона—150 г яблук, 2 ст. ложки масла, 2 яйця, 3 склянки молока, 2,5 ст. ложки цукру, 1 ст. ложку масла для поливання готової бабки.

Підготоване пшоно варять до готовості в посоленому молоці.
До готової пшоняної каші додають розігріте масло, сирі яйця, цукор, обібрані і покришені на дрібні кубики сирі яблука, все разом добре вимішують, кладуть до щільничника, намащеного маслом, ставлять запікати до духовки на 40—50 хв.

ПОЛЬОВА КАША

На 2 склянки пшона — 0,5 кг баранини, 100 г сала, 2 цибулини, 1 ст. ложку дрібно покришеної зеленини петрушки.

Баранину ріжуть на дрібні шматочки, кладуть до посоленого окропу і варять до півготовості, по цьому додають промите пшоно і варять до готовості баранини і пшона. Зварену кашу заправляють кришеною цибулею, зелениною петрушки і салом.

КАША ГРИБНА ЧУМАЦЬКА

На дві склянки пшона — 1 кг свіжих білих грибів, 1/2 цибулини, 100 г сала, 0,5 чайної ложки дрібно кришеної м'яти.

Обібрані і миті білі свіжі гриби кришать на невеликі шматочки і смажать на салі до напівготовості, додаючи кришену цибулю.
Одночасно промите пшоно варять до півготовості і гарячим вимішують з засмаженими грибами й цибулею, солять, знову вимішують, ставлять до духовки і варять до готовості.
Готова каша має бути розсипчатою.

ГАРБУЗОВА КАША З МАСЛОМ

На 1 кг гарбуза — 3/4 склянки пшона, 1,5 ст. ложки цукру, 2 ст. ложки масла, 1,5 склянки молока.

Обібрані і кришені на кубики гарбузи варять з молоком до готовості, протирають крізь сито разом з відваром, додають перебране і промите пшоно, цукор, сіль, вимішують і продовжують варити до готовості пшона.
Подаючи до столу, на кашу кладуть грудку масла.

ПЕРЕЦЬ З НАЧИНКОЮ З М'ЯСА ТА ПШОНЯНОЇ КАШІ

На 1 кг солодкого перцю — 250 г м'яса, 3/4 склянки пшона, 100 г жиру, 2 цибулини, 1 ст. ложку дрібно покришеної зеленини петрушки. Для підливи — 2 склянки юшки, 1 ст. ложку пшеничного борошна, 1 ст. ложку масла, 1/2 склянки сметани, 2 ст. ложки томату-пюре.

Підготований перець наповнюють начинкою з м'яса та пшоняної каші, кладуть до щільничника, заливають підливою і тушкують до готовості.

КАБАЧКИ З НАЧИНКОЮ З М'ЯСА ТА ПШОНЯНОЇ КАШІ

На 1 кг кабачків — 180 г м'яса, 1/2 склянки пшона, 1,5 ст. ложки жиру, 1 цибулину, 1 ст. ложку дрібно покришеної зеленини петрушки, 1/2 склянки юшки, 4 горошини пекучого перцю.

Підготовані кабачки наповнюють начинкою з м'яса та пшоняної каші, кладуть до щільничника, заливають юшкою, накривають покришкою і тушкують до готовості.

БАКЛАЖАНИ З НАЧИНКОЮ З ПШОНЯНОЇ КАШІ І ГРИБІВ

На 1 кг баклажанів — 1/2 склянки пшона, 60 г сушених грибів, 1 яйце, 2 цибулини, 1,5 ст. ложки жиру, 1 ст. ложку сухарів, 4 горошини пекучого перцю, 1 ст. ложку дрібно покришеної зеленини петрушки.

Підготовані баклажани начиняють пшоняною кашею з грибами, кладуть до щільничника, посипають сухарями і запікають в духовці.

ПОМІДОРИ З НАЧИНКОЮ З М'ЯСА І ПШОНЯНОЇ КАШІ

На 1 кг помідорів — 1/2 склянки пшона, 200 г м'яса, 1 ст. ложку сухарів, 2 цибулини, 1,5 ст. ложки жиру, 5 горошин пекучого перцю, 1 ст. ложку дрібно покришеної зеленини петрушки.
Для підливи — 2 склянки юшки, 1 ст. ложку пшеничного борошна, 1 ст. ложку масла, 1/2 склянки сметани, 2 ст. ложки томату-пюре.

Приготовані помідори наповнюють начинкою з м'яса і пшоняної каші, кладуть до щільничника чи ринки, посипають сухарями і ставлять на 15—20 хв. до духовки.

ГОЛУБЦІ З ПШОНОМ

На 1 кг свіжої капусти — 1 склянку пшона, 25 г сала, 2 моркви, 1 цибулину, 1 ст. ложку пшеничного борошна, 2 ст. ложки томату-пюре, 3 ст. ложки сметани, 1 ст. ложку жиру, 2 горошини пекучого перцю, 1 склянку юшки.

Свіжу капусту обварюють окропом цілою головкою без качана і роз'єднуютьють листки. У листків зрізують жилки.
Пшоно миють, заливають водою, доводять до кипіння і відкидають на сито. Потім заправляють його ледь засмаженою кришеною цибулею і морквою, порізаним салом, перцем і сіллю.

КАПУСТА З НАЧИНКОЮ З М'ЯСА І ПШОНА

На 800 г капусти — 400 г м'яса, по 80 г пшона і цибулі, по 40 г сала і томату-пюре, по 100 г масла й сметани, 20 г пшеничного борошна.

М'ясо ріжуть на дрібні шматочки і мелють на м'ясорубку разом з ледь засмаженою кришеною цибулею, розмішують з розсипчатою пшоняною кашею та заправляють сіллю і перцем.

СІЧЕНИКИ З КРОЛЯТИНИ І ПШОНА

На 650 г кролячого м'яса — 3/4 склянки пшона, 1 склянку води (для каші), 1 склянку товчених сухарів, 1,5 цибулини, 100 г жиру.

Кролячі тушки миють, видаляють з них кістки, а м'ясо вимішують з охолодженою пшоняною кашею, солять, додають ледь засмаженої цибулі, мелють двічі на м'ясорубку, добре вимішують і за потреби розчиняють молоком.
З цієї маси виробляють довгасті січеники, викачують їх в сухарях і смажать на розігрітому жирові.

КУЛІШ ЗІ САЛОМ

На 120 г пшона — 800 г картоплі, 2 цибулини, 150 г сала, 1 ст. ложку дрібно покришеної зеленини петрушки.

Перебране і добре мите пшоно всипають до посоленого окропу (2 л), варять до готовості, додають кришену на кубики картоплю, продовжують варити ще 25—З0 хв. Потім кладуть дрібно порізане, засмажене разом з кришеною цибулею, сало і переварюють 4—5 хв. Подаючи до столу, куліш посипають зелениною петрушки.

ЮШКА МИСЛИВСЬКА

На 400 г подробу — 600 г картоплі, по 1 кореню моркви і петрушки, 1 цибулину, 2 ст. ложки кришеної зеленої цибулі, 1 ст. ложку дрібно кришеної петрушки, 1/2 склянки пшона, 20 г сала, 4 горошини пекучого перцю, 2 лаврові листки.

Курячий подріб обдирають, добре миють і варять до готовості. До ринки з вареними подробом кладуть мите пшоно, кришену на великі кубики картоплю, ледь засмажені на свинячому салі моркву, петрушку і цибулю, варять 10—15 хв., додають гіркий перець, лаврове листя, сіль, і продовжують варити до готовості.

КАПУСНЯК ЗАПОРІЗЬКИЙ

На 400 г свинини — 600 г квашеної капусти, 400 г картоплі, 2 ст. ложки
пшона, по 1 кореню моркви, петрушки, пастернаку і селери, 1 цибулину, 2 ст. ложки масла, 50 г сала, 4 ст. ложки сметани, 2 лаврові листки, 2 горошини запашного перцю, 1 ст. ложку дрібно покришеної зеленини петрушки.

Варять свинину. Видушену квашену капусту тушкують до напівготовості, додаючи жир і юшку. Кришене на соломку коріння моркви, петрушки, пастернаку, селери і цибулю ледь засмажують на маслі. Змелене на м'ясорубку свиняче сало труть у ступці (макітрі) разом з кришеною цибулею, зелениною петрушки і митим пшоном.RSS-матеріал
Карта